Vajinanın Yapısı

Vajinanın Yapısı

6186
2
PAYLAŞ
Vajina Temizliği OkuMag Dergisi

Vajinanın Yapısı OkuMag Dergisi

Vajina rahim ağzından başlayıp dış dudaklara ve perine bölgesine kadar olan kısıma denir. Her ne kadar genel olarak cinsel organın tamamı vajina olarak bilinse de doğru değildir. Kadının cinsel organını dış kısım ve iç kısım olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Dış kısım vulva adını alır ve cinsel organa karşıdan bakıldığında üstte “pelvik çatıyı” oluşturan leğen kemiklerinin birbiriyle orta hatta birleştiği bölgenin oluşturduğu kabarıklık olan pubis tepesi, altta anüs ve yanlarda büyük (dış) dudaklar adı verilen yapılarca sınırlanan bölgeye denir.
Pubik bölge yada diğer adıyla pubis tepesi cilt altında yağ dokusu içerir, üzeri genital kıllarla kaplıdır. Pubis tepesinin büyük dudaklarla birleştiği noktada klitoris bulunur. Dış genital organların bir tabaka altında kadının doğum yapmasında, idrar ve dışkı çıkışı gibi işlevleri istemli olarak yürütmesinde önemli yeri olan kaslar bulunur. Bu kaslara topluca pelvis tabanı kasları adı verilir.

Büyük dudaklar genellikle kadından kadına büyüklük ve şekil bakımından fazla değişiklik göstermez. Cilt altında yağ dokusu bulunur ve üst kısmı genital kıllar ile kaplıdır. Büyük dudakların genel görevi dış etkenlere karşı genital organın ağzını kabaca kapatmaktır. Pubik bölgeden başlayıp perine bölgesinden anüsün başlangıç noktasına kadar uzanır.

İç dudaklar dış dudakların hemen iç kısmında yer alır ve büyüklükleri genelde farklı farklıdır. Üretra ve vajinanın girişini kapatmakla ve de nem dengesini korumakla görevlidir.  Klitoristen vajina girişine kadar uzanırlar. Kimi kadınlarda büyük ve dışarıya taşan bir görüntüsü varken kimi kadınlarda ise küçüktür. Genital kıl içermezler.

Ayrıca Tıklayınız : Vajinal Akıntıların Sebepleri

 

Vajina girişi , küçük dudakların bitiminden kızlık zarı (hymen) na kadar olan kısımdır. Hymenin ilişki yada doğum ile bütünlüğünün bozulması ile vajinayla birleşir.

Klitoris, büyük dudakların üst birleşim noktasının içinde, küçük dudakların başladığı noktada bulunur. İki kola ayrılır ki Y harfine benzer. Sinir uçları ve damarlar açısından çok zengindir. Cinsel ilişki esnasında bu kan damarlarında basınç artar ve klitoris bir erkeğin penisi gibi sertleşir. Yüzeyi daha da büyüdüğü için sinir uçlarının temasa karşı hassasiyeti artar. Kadının orgazma giden sürecinde oldukça önemli bir rol oynar.

Vajina , vajina girişi ile rahim ağzı arasındaki 10-14 cm lik bölgenin adıdır. Giriş kısmında bartholin bezlerini ve skene bezlerini barındırır. Bu bezler rutin bir içten dışa akıntı sağlayarak vajinanın temizliğinden , cinsel ilişkide kayganlaşmayı sağlamaya kadar vajinanın bakımından sorumludurlar.

Vajinanın Yapısı OkuMag Dergisi

 

Ayrıca Vajina ve Vulva Temizliği İçin tıklayınız

 

Uretra

İdrarın depolandığı mesanenin devamında yer alan bu boru şeklindeki yapı idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eder.

Uretra kadında erkekten çok daha kısadır. Bu kısalık ve genital sistemin vajina ve anüse yakınlığı, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık yaşanmasına neden olur. Yine ilk cinsel deneyimlerini yaşayan kadınlarda ilişkinin verdiği “tahriş”, ilişki sonrasında sık idrara çıkma, idrarı zor yapma, idrarı boşaltamamış olma hissinin yaşanmasına neden olabilir.

Ayrıca Tıklayınız : Bekaret ve Kızlık Zarı

 

Rahimağzı

Rahimağzı spermler için rahim içine giriş ve doğumda bebek için rahimden çıkış kapısıdır. Vajinanın devamında yer alır. Rahimağzı kanalında yer alan salgı bezleri gebeliğe elverişli günlerde spermlerin geçişini kolaylaştıran, gebeliğe elverişli olmayan günlerde bu geçişi zorlaştıran salgılar üretir. Rahimağzı salgıları ayrıca vajinadan rahim içine bakterilerin girişini engeller. Normal şartlarda sert bir koni biçiminde ve birkaç milimetre açıklığında olan bu yapı doğum eylemi esnasında yumuşar, incelir (bu incelmeye “silinme” denir) ve yaklaşık 10 santimetre açılarak bebeğin çıkmasına izin verir.

Rahim

Rahim (uterus), ucunda rahimağzı bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri yer alan, kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde bir yapıdır. Rahim içindeki boşlukta rahim iç tabakası (endometrium) yer alır. Rahim gebe olunmayan dönemde mandalina büyüklüğünde sert bir yapıdır ve ağırlığı yaklaşık 60 gramdır. Gebelikte rahim yaklaşık 3 kilogramlık bir bebeği içinde taşıyacak şekilde büyür ve doğum eylemi başladığında güçlü kaslarının kasılmasıyla, rahimağzının da gevşeyerek açılmasıyla bebeğin doğması sağlanır. Rahimin bilinen tek işlevi doğmamış bebeğin gelişmesini sağlayacak ortamı oluşturmak, bebeği dıştan gelebilecek darbelerden korumak (bu işlevi amniyos sıvısıyla elele yürütür) ve doğum eyleminde kasılarak bebeği dış dünyaya çıkarmak için anne adayının ıkınmalarıyla birlikte gerekli itici gücü oluşturmaktır. Menopoza giren bir kadında rahimin görevi de tamamlanmıştır ve boyutları giderek ufalır.

Rahim boşluğu ve rahim iç tabakası (endometrium)

Rahimin içinde yer alan boşluk rahim iç tabakasıyla kaplanmış durumdadır. Döllenmiş yumurta hücresi Fallop tüplerinden geçerek endometriuma ulaştığında burada en “verimli” bulduğu bölgeye yerleşir ve çoğalmaya ve gelişmeye başlar.

Rahim iç tabakası her adet döngüsünde yenilenir ve gebelik oluştuğunda embriyo rahim boşluğunda gelişimini sürdürür. Gebelik gerçekleşmediğinde bu tabaka yeniden oluşturulmak üzere rahimağzı yoluyla vajinaya, buradan da dış ortama atılır. Kanamayla beraber olan bu sürece adet kanaması adı verilir.

Ayrıca Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Yazısı İçin Tıklayınız 

 

Bir önceki yazımız Orgazm Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde Orgazm hakkında bilgiler verilmektedir.