Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Türü Vardır?

Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Türü Vardır?

900
0
PAYLAŞ
Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Vardır ? OkuMag Dergisi

Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Vardır ?

Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Vardır ? OkuMag Dergisi

Bu soruya dünyada tanımlanmış kaç çeşit hayvan vardır diye sormak daha doğru olacaktır ki bu sorunun bile doğru cevabı sürekli yeni türlerin tanımlanması ile değişmekte. Bilim insanlarının kesin bir cevap üzerinde uzlaşamadığı bir soru. Dünya üzerinde kaç çeşit hayvan bulunduğuyla ilgili olarak yürütülen tahminler 20 ile 100 milyon arasında değişiyor.

Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Vardır ? OkuMag Dergisi

Tanımlanmış tüm canlıların (sadece hayvanların değil) %80’ini ise böceklerin oluşturduğu düşünülüyor. Tropikal yağmur ormanlarında sadece bir ağaç üzerinde 150’den fazla böcek türüne rastlamak mümkün! Bu da dünya üzerindeki tüm canlı türlerini belirlemenin ya da bunu kesin sayılarla ifade edebilmenin ne denli zor olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu durum, hızla yok olan yağmur ormanlarının beraberinde götürdüğü çeşitliliğin ne kadar büyük olduğunu da bize gösteriyor.

Dünyada Kaç Çeşit Hayvan Vardır ? OkuMag Dergisi

Sadece ülkemizde yaşayan bal arılarını incelersek 7 ana bal arısı türü ile karşılaşırız ki bunların alt türleri de bulunmakta.Şu anda bilinen böcek türlerinin sayısı 1,5 milyara yakın. Ancak, çoğu araştırmacıya göre bunun en az 10 katı kadar da henüz keşfedilememiş olan böcek türü bulunuyor. Ancak, olağanüstü derecede kalabalık olan böcekler grubunun, hayvanlar aleminin ortalama %80’ini oluşturuyor. Yine Türkiye’nin Akdeniz sularında 388, Ege Denizi’nde 389, Marmara Denizi’nde 249, Karadeniz’de ise 151 tür balık bulunuyor. Yaklaşık 10.000 kuş türü tetrapod omurgalı ailesinde tanımlanmış olarak literatürlerde yerini almış durumdadır. Ülkemizde tanımlanmış 47 tür yılan bulunmakla beraber antartika ve bir kaç ada dışında dünyada 456 cins ve 2900’ün üzerinde 15 yılan familyası yaşamakta.

Bir önceki yazımız Sualtı Fotoğrafçılığı mı Dediniz ? başlıklı makalemizde Fotoğraf hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK